Nedir

Mesir

Derleyen: Burcu KAPLAN Derleme Yeri Tarihi: Manisa 2004
Kaynak Kişi: MURAT SÖNMEZ, Lokman Hekim Şifalı Bitki&Baharat A.Ş. Satış Sorumlusu, üniversite mezunu, 32 yaşında
Halk arasında mesir macunu ile ilgili öyle inanışlar vardır ki bu inanışlar mesir macununun bir mucize olduğunu bir kez daha kanıtlar. Bu inanışlardan biri mesir macunu yiyen insanları bir yıl boyunca zehirli hayvanların sokmayacağıdır. Çünkü mesir macununun içindeki baharatlar insanların bağışıklık sistemlerini güçlendirir. Ayrıca macunu Nevruz günü yedikleri takdirde en ağır hastalar bile iyileşirler. Macunu yiyen genç kızlar o yıl içinde evlenirler. Bunların dışında macunun kadın ve çocuk hastalıklarına da iyi geldiğine inanılır. Macunu yiyen kimse o yıl boyunca tüm hastalıklardan korunur. Çünkü mesir macununun bileşimindeki maddeler bütün bir yıl boyunca insan metabolizmasını canlı tutar. Mesir macununun kadınlar arasında en fazla rağbet görmesinin nedeni ise çocuğu olmayan kadınların macundan yedikleri takdirde çocukları olacağına inanılmasıdır.
 
[stextbox id=”alert” color=”ff0000″]Gazi Üniversitesi THBMER yayını olan TÜRKİYEDE 2004 YILINDA YAŞAYAN HALK İNANIŞLARI (Nesneler ve Uygulamalar ) Kitabından alınmıştır. M. Öcal Oğuz, Zeliha Oral tarafından hazırlanmıştır. Araştırmanın Kültürel Bellek dışında bir web sitesinde yayınlanması yasaktır. Web sitemizde yayınlanması için gerekli izin alınmıştır. [/stextbox]

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı