Kitap Özetleri

Metres Kitap Özeti

Metres Kitap Özeti. Metres kitabı hakkında bilgi. Metres Kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Hüseyin Rahmi Gürpınar Metres Özeti

Parnas, zengin ve yaşlıca bir Rum tüccarının Paris’ten getirdiği bir kadındır. Tüccar ölünce, Müştak yaşar kadınla; parası bitince de arkadaşı Reyhan’a sevda ortaklığı teklif eder; bu kez Parnas, ikisinin müşterek metresi olmuştur. Reyhan’ın da parası tükenince Parnas, Hâmi ile yaşamaya başlar. İki arkadaş, hem yeni bir para kaynağı bulmak, hem de Hami’den öç almak için, Hâmi’nin annesiyle karısını elde etmek isterler. Hâmi’nin, gençliğinde bir hayli aşk macerası geçirmiş annesi Firuze Hanım, Reyhan’ın tuzağına düşerse de, Hâmi’nin eşi Saffet Hanım, tesadüflerin de aksi gitmesiyle, Müştak’ın oyununa gelmez. Müştak, arkadaşının başarısını kıskanır, Hâmi’ye imzasız bir mektup yazarak, Parnas’ın kendisine ihanet ettiğini ve annesinin Reyhan’la ilişkisi olduğunu bildirir. Hâmi “medenî ve şık” bir adamdır. Reyhan’la düello eder. Hâmi ölür, Reyhan da katil olarak hapse atılır, Parnas Fransa’ya döner.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı