Biyografi

Michael Faraday Kimdir, Hayatı, Buluşları

Michael Faraday Kimdir, Michael Faraday hayatı, buluşları, kimyaya katkıları. 
Michael Faraday, tüm zamanların en iyi bilim adamlarından biridir. En önemli buluşlarından biri, modern elektrik ekipmanları ve elektrik jeneratörü için hayati önem taşıyan transformatördür.
Faraday, hem kimya hem de fizik dalında birçok araştırma yapmıştır. Özellikle elektrik akımlarının kimyasallar üzerindeki etkileri ve hücrelerde bulunan (batarya) kimyasallardan nasıl elektrik akımı üretilebileceği konularıyla ilgilendi. Ayrıca düşük sıcaklıklardan gazların nasıl sıvıya dönüştürülebileceği ve mikroskop lenslerinde kullanılmak üzere yeni camların üretilme yöntemleri üzerine araştırmaları vardı.
Fransız fizikçi Andre-Marie Ampere’nin çalışmalarından bir bobine iletilen elektrik akımı sayesinde bobinin mıknatıs görevi gördüğünü biliyordu. Faraday,, bir elektrik akımı mıknatıs yaratabiliyorsa o zaman bir mıknatıs da elektrik yaratabilir diye düşünüyordu.
Deneyleri düşüncesinin, doğruluğunu kanıtladı: Bir bobin içindeki demir, manyetik bir hâl alınca elektrik akımı bobine akıyordu. Faraday, aslında transformatörü icat etmişti. Boş bir bobinde bir mıknatısı içeri dışarı hareket ettirerek bobin içinde akım elde etmiş ve jeneratör mantığını keşfetmiştir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı