Kitap Özetleri

Midasın Kulakları Kitap Özeti

Midasın Kulakları, Güngör Dilmen’in oyunu (1965) Midasın kulakları kitabı içeriği, konusu. Midasın Kulakları kitabı özeti.

Güngör Dilmen’in oyunu (1965)
Konu, Ovidius’un Metamorphoslar’ında anlatılan bir Yunan mitos’udur: Tanrı Apollon’un Pan’la yaptığı bir müzik yarışmasına hakem seçilen Frigya kralı Mi-das, Pan’ın üstünlüğüne karar verince içerleyen Apollon, kralın kulaklarını eşek kulağı yapar. Midas bu ayıbını gizlemeye çalışırsa da, berberi, öğrendiği ve saklayamadığı bu sırrı, gider ıssız bir kuyuya söyler. Rüzgâr, zamanla kuyuda biten sazları kımıldattıkça sır herkeslerce duyulur. Midas önceleri çok yadırgadığı, utandığı bu kulakları, giderek yüceliğinin bir belirtisi saymaya başlamıştır ki, Apollon gelir, eşek kulaklarını geri alır, Midas’ı eski haline sokar. Frigya’lılar şimdi gene “bayağı insan kulaklarıyla krallarını küçülmüş görmektedirler. Bu, Midas’ın manen çöküşü olur.
Yunan tragedyaları biçiminde, korolu ve manzum yazılmış ve Sinema-Tiyatro dergisinin tek perdelik oyun yarışmasında (1959) birincilik kazanmış olan eserin ilk oynanışı Ankara Devlet Tiyatrosu’ndadır (1960).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı