Kitap Özetleri

Mikadonun Çöpleri Özeti

Melih Cevdet Anday’ın Mikadonun Çöpleri Oyunu hakkında bilgi. Mikadonun Çöpleri oyunu içeriği, konusu, özeti.
Melih Cevdet Anday’ın oyunu (1967) Mikado, ince çöplerle oynanan bir salon oyunudur: Demet halinde elde tutulan çubuklar, avucun açılmasıyla masaya dökülür, dağılır. İki kişi, bu çubukların birini alırken ötekileri sarsmadan, toplayacaklardır. Çubuklar renk renk çizgilidir, belli sayılan vardır, kim çok sayı toplarsa oyunu o kazanır.
Andayın eserinde olay İstanbul’da geçer: Yirmi sekiz otuz yaşlarında, içkili ve yalnız yaşayan bir erkek, bir kış gecesi sabaha doğru, kucağında bebeği, otuz-otuz beş yaşlarında bir kadını evine getirir. Kadını sokakta bulmuştur. Yavaş yavaş birbirine ısınan kadınla erkek, vakit geçirmek için oynadıkları mikado oyunu süresince iç dünyalarını oluşturan çıkmazları birbirlerine anlatarak bir çeşit boşalıma, feraha ererler. Sabah olurken, çöplerin oyun kuralına uygun toplanması gibi, toplum törelerinin, bir ahlâk anlayışının, çevreyi sarsmadan kaldırılabileceğine inanmış, elektriği kapatırlar. Bir mavilik dolar içeri: Gün mavişidir; ikisi için de ümitsizlikten ümide geçiştir bu.
İki bölümlük oyun Türkiye’de ilk defa 1967 Ekiminde İstanbul’da Kent Oyuncuları tarafından oynandı.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı