Edebiyat

Milli Edebiyat Hakkında Bilgi

Mili Edebiyat Nedir?

Milli Edebiyat: Türkçülük akımının etkisinde gelişen konu, biçim, duygu ve düşüncede yabancı etkilerden uzaklaşıp ulusal niteliklere yakınlaşan edebiyat akımı

Milli Edebiyat Hakkında Kısaca Bilgi

Millî Edebiyat’m hareket noktasını ulusal kaynaklara yönelmek oluşturur. Dilde yalınlaşma, aruz ölçüsü yerine hece ölçüsü kullanma ve içerik sorunlarına yönelmeyi temel alır. Bu akım, Genç Kalemler dergisinde Ömer Seyfettin’in yayımladığı Yeni Lisan adlı bir yazıyla başladı. Hareketi Mehmet Emin Yurdakul, Türkçe Şiirler (1899) adlı yapıtıyla destekledi. Ziya Gökalp’in Türkçülük konusundaki yazılarıyla ve eski Türk kaynaklarına yönelip Türk destanlarını işlemesiyle ivme kazandı.
Akım, Ömer Seyfettin’in o döneme göre oldukça yalın ve anlaşılır bir Türkçe ile yazdığı öykülerinde kendini yoğun olarak gösterdi. Millî Edebiyat akımını benimseyen yazarlar ulusal bir yaklaşımla değerli yapıtlar yazdılar. Refik Halit Karay, Reşat Nuri Güntekin, Yakup Kadri Karaosmanoğlu, Halide Edip Adıvar yapıtlarında Anadolu insanını ve sorunlarını konu edindiler. İstiklâl Marşının yazarı Mehmet Âkif Ersoy, Yahya Kemal Beyatlı ve daha sonraları Beş Hececilerden Faruk Nafiz Çamlıbel şiirleriyle Millî Edebiyat akımının temsilcileri oldular.
Millî Edebiyat akımı, cumhuriyet döneminin ileriki yıllarında gelişen toplumcu edebiyata temel oluşturdu.

Kaynak; Bilkent Temel Eğitim Ansiklopedisi

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı