Nedir

Milliyetçilik Nedir, Kısaca Bilgi

Milliyetçilik nedir, ne demektir, anlamı nedir. Atatürk’ün Milliyetçilik anlayışı nasıldır. Milliyetçilik hakkında maddeler halinde kısaca bilgi.

Millet, dil, kültür, ülkü birliği ile birbirine bağlı vatandaşların siyasi ve sosyal bir topluluktur,
Milliyetçilik; Atatürk’e göre milliyetçilik, zengin bir hatıra mirasına, birlikte yaşamak hususunda ortak istekte samimi olmaya, sahip olunan mirasın korunmasına, birlikte sürdürebilmek konusunda iradelerin ortak bulunmasına, gelecekte gerçekleştirilecek programın aynı olmasına, birlikte sevinmek birlikte aynı ümitleri beslemektir.
Atatürk milliyetçiliği ırk ve din esası üzerine oturtulmamıştır. Atatürkçü milliyet anlayışında, milletin birliği ve bütünlüğü çok önemli yer tutar. Bu nedenle Atatürkçülük ırk, din, mezhep ayrımcılığına karşı oluşu yanında toplumu bir başka açıdan bölecek olan sınıf kavgasını da reddeder.
Kurtuluş savaşı başlangıcından itibaren birleştirici rol oynayan ilkedir. Misak-ı Milli sınırları belirlenirken bu ilke göz önünde bulundurulmuştur.
Bütün kurumların ortak özelliği olan milliyetçilik vatan sınırlarını her türlü tehlikeden korumayı amaçlar, insan haklarına saygılı, saldırganlığa karşıdır. Bu ilkeye göre Türkiye, ülkesiyle ve milletiyle bölünmez bir bütündür. 
Milliyetçilik ayrılıkçı değil, birleştirici, bütünleştiricidir. Yurt sevgisi, ulus sevgisi, insan ve insanlık sevgisi, birlik ve beraberlik duygusu hep milliyetçiliğin sonucudur.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı