Biyografi

Mithat Cemal Kuntay Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Mithat Cemal Kuntay Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Mithat Cemal Kuntay Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Edebiyata nispeten geç başlayan Mithat Cemal Kuntay, az ve öz yazan şairler arasında sayılabilir. Şiirlerinin genel karakteri epik lirik karması bir hava taşımaktadır Aruzun müzikal ahengine çok önem verdiği için, manzumelerinde ruh ve anlam kadar musiki güzelliği de önemli bir yer tutmaktadır. Zaman zaman aşk ve düşünce öğeleriyle de süslenmiş olan şiirlerinde milli heyecanlara derin bir bağlılık göze çarpmaktadır.
Çoğu destani bir atmosfer taşıyan Türk kahramanlığını, vatan ve Atatürk sevgisini dile getirmiştir. Mithat Cemal Kuntay, nesirde de sağlam bir üslup sahibidir. Çeşitli konularda, özellikle inceleme araştırma-monografi alanında değerli eserler kaleme almıştır. En başarısız bulunduğu yönü tiyatro ve roman yazarlığıdır. Başlıca eserleri şunlardır: Kemal, Yirmi Sekiz Kânunuevvel: (iki mensur, ikincisi manzum tiyatro); Türk’ün Şehnâmesinden: (şiirler); İstiklâl Şairi Mehmet Akif, Namık Kemal, Sarıklı İhtilâlci Ali Suavi: (monografiler).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı