Nedir

Morfin Nedir Kısaca

Tıpta kullanılan narkotik ve ağrı kesici ilaç.

Morfin ilk kez 1806’da Alman kimyacı EW.A. Sertürner tarafından afyondan elde edilmiştir. Morfin, kanserin neden olduğu ağrıların tedavisinde ve öteki ağrı kesicilerin etkisiz kaldığı durumlarda kullanılır. Aynı zamanda iç kanama, kalp yetmezliği ve tifo gibi bedenin aşırı derecede yıpranmasına neden olan hastalıklarda hastayı sakinleştirici bir etkisi vardır.
Morfin, haşhaş bitkisinin olgunlaşmamış tohum kapsülünün öz suyunun kurutulmasıyla renksiz kristal ya da beyaz kristalsi toz hâlinde elde edilir. Morfin solunum, dolaşım ve sindirim sistemlerini baskılayarak, rahat, uyuşuk bir duruma, kusmaya ve ruhsal çöküntüye neden olur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı