Coğrafya

Moritanya Hakkında Kısa Bilgi

Resmi adı Moritanya İslam Cumhuriyetidir. Başkenti Nuakşot olan ülkenin nüfusu 2 667 859 kişi (1999), yüz ölçümü 1 025 520 km 2 dir. Yönetim biçimi cumhuriyettir. Ülkenin para birimi Ugiya, resmi dili Arapçadır. Halkın çoğunluğu Müslümandır. Moritanya batı Afrika’da yer alır. Komşuları, kuzeyde Fas, doğuda Cezayir ve Mali, güneyde Senegal’dir.
Ülkede kişi başına düşen ulusal gelir 401 $, insanların ortalama ömrü de 52 yıldır.
 
Ülkenin en büyük kenti Nuakşot ve en yüksek noktası da Kediet ej Jill (915 m)’dir. Moritanya topraklarının büyük bir bölümü Sahra’nın batı ucunu oluşturan çöllerle kaplıdır. Güneydeki Senegal Nehri vadisinde verimli topraklar yer alır. Ülkede sıcak ve kurak çöl iklimi egemendir. Orta güneyde savanlar, güneyde ağaçlıklar görülür.
Moritanya’nın doğal kaynakları, demir, alçı taşıdır. Yetiştirilen başlıca tarım ürünleri de hurma ve tahıldır. Ülkenin en büyük kentleri, Nuakşot ve Nuadhibu’dir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı