Bilgi Dünyası

Mozaik Nedir, Mozaik Hakkında Kısa Bilgi

Mozaik Nedir? Ne Demek, Sözlük Anlamı

Süsleme ve figürlü yüzey dekorasyonu için yan yana renkli taş veya cam parçaları ile yapılan resim.

Mozaik Tarihçesi ve Kullanımı 

İlk örneklere Girit’te rastlanmıştır. Ancak, gerçek mozaikler MÖ V. ve IV. yüzyıllarda Yunanistan’da Olynthus’ta Makedonya’da, daha sonraları ise Atina’da, Pella’da ve Korent’te yapılmıştır. Mozaik sanatı, Romalılar tarafından oldukça geliştirilmiş ve mükemmel örnekler yaratılmıştır. Roma’da San Pietro katedralinin altında, imparatorluk dönemine ait mozaik sanatının en güzel örnekleri vardır. Roma İmparatorluğu zamanında bütün evlere girecek kadar yaygınlaşmış olan renkli mozaikler tam anlamıyla moda olmuştu. Bizanslılar döneminde mozaikte yaldız da kullanılmıştır. Yunanlılar, beyaz zemini tercih ederken, Bizanslılar altın zeminin daha etkili olduğunu kabul etmişlerdir. Bu bakımdan Bizans mozaiği, parlak, ışıklı, soyut ve kutsal bir dünya yaratmıştı.
Helenistik çağın yapı zeminlerinde yer alan mozaiğin duvara aktarılışı, MS I. yüzyılda görülmektedir. Antakya ve Herculaneum’da av sahneleri güvercinler, Neptün ve Amphirite gibi konular, mozaik tekniğinde işlenmişlerdir. Hristiyanlık, bu konuları yerden kaldırıp bazilika duvarlarına uygulamıştır. Antik’de beyaz zemin üzerinde dalları, çiçekleri ve av sahnelerini belirten konular, cam ve taş küpcüklerle işlenmişti. Hristiyanlık buna gümüş ve altın kaplı camlar ile cilalanmış porfür çeşitli renkli mermerleri eklemiştir. Tamamen küp biçiminde olan bu cam ve mermer parçaları bir sıva içine gömülmekteydi.
Bizans mozaiklerinin önemli örnekleri İstanbul’daki Ayasofya ve Kariye müzelerinde bulunmaktadır.
XI ve XII. yüzyıllarda Roma’da mozaik dekorasyonu yine moda olmuştu.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı