Bilgi Dünyası

Mozole Nedir? Tarihi ve Özellikleri

Mozole Nedir? Ne zaman yapılmıştır, özellikleri ve tarihçesi hakkında bilgi.
Antik dünyanın yedi harikasından biri. Mozole, M.Ö. 353 yılında ölen Karya Kralı Mausolos için Halikarnas (Bodrum)’ta yaptırılan anıt mezardır.
Mozole, Kral Mausolos’un eşi Kraliçe Artemisia (Artemisya) tarafından yaptırılmıştır. Pythea adlı bir mimarın eseri olan bu mezar bugün ayakta değildir. Ancak, tarihçi Plinius’un anlattıklarına göre yapılan bir resmi vardır. Karia krallığından kalma bazı sikkelerin üzerinde de bu anıtın kabartmalarına rastlanmıştır. Bugün büyük anıt mezarlar için kullanılan “mozole” sözcüğü Mausolos’un Halikarnas’taki bu anıt mezarından gelmektedir. Mezar 15. yüzyıldan önce bir deprem sonucu yıkılmıştır. Yıkılan sütun ve taşların bir bölümünü, Rodos şövalyeleri başka binaların yapımında kullandılar.
Mozole’ni görünümü basamaklı bir piramit biçimindeydi, iyon stilinde sütunlarla süslenen anıtın, kaidesinin 25 x 30 metre olduğu tahmin ediliyor. Anıtın tepesinde dörtnala giden dört atlı bir savaş arabası vardı. Bu arabada, Kral Mousoleus ve karısının yan yana oturmuş heykelleri yer alıyordu. Mozole’nin, araba heykeliyle birlikte yüksekliğinin 45 metreyi geçtiği sanılıyor. Anıtın duvarları kabartmalarla süslüydü. Sütunlar arasında birçok güzel heykel vardı. 150 yıl kadar önce Mozole’yi ortaya çıkaran İngiliz arkeologlar bu heykel ve kabartmaları alıp gitmişlerdir. Bu yüzden anıtın yeri bile zor belli olmaktadır. Şimdi bunlar İngiltere’nin başkenti Londra’daki British Museum’da sergilenmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı