Coğrafya

Muğla Hakkında Kısa Bilgi

Muğla Hakkında Kısa Bilgi, 

Muğla Anadolu’nun güneybatı köşesinde yer alan bir ilimizdir. Yüz ölçümü 13 338 km2, 2013 itibarıyla 866.665 nüfusa sahiptir il plaka kodu 48’dur. Muğla’nın İlçeleri: Merkez, Bodrum, Dalaman, Datça, Fethiye, Kavaklıdere, Köyceğiz, Marmaris, Milas, Ortaca, Ula ve Yatağan’dır.
Karmaşık bir doğal yapısı vardır. İl topraklarının üçte ikisi kıyıya uzanan dağlardan oluşur. Başlıca dağları Menteşe Dağları, Balaban Dağı. Oyuklu Dağı ve Gölgeli Dağlardır. Muğla ilinde düzlük alanlar çok fazla yer tutmaz. Başlıca ovaları Milas. Köyceğiz, Dalaman ve Eşen Ovaları’dır. İl topraklarından doğan ırmaklar Ege ve Akdeniz’e dökülür. Akçay ve Çine Çayı Ege’ye, Dalaman ve Kocaçay Akdeniz’e dökülür. Muğla ilinde bulunan en önemli doğal göller, Köyceğiz ve Bafa Gölü’dür.
Muğla’nın kıyıları çok girintili ve çıkıntılıdır. Başlıca çıkıntılar Bodrum, Reşadiye (Datça) ve Bozburun Yarımadaları’dır. Başlıca girintiler de Güllük, Gökova, ve Fethiye körfezleridir. Ayrıca kıyı açıklarında irili ufaklı birçok ada vardır. Bu adaların en büyükleri Karaada, Salih ve Tersane adaşıdır. İstanköy (Kos), Sömbeki (Simi) ve Rodos adaları, Yunanistan’a aittir.
Muğla, yazları sıcak ve kurak, kışları ılık ve yağışlıdır. Doğal bitki örtüsü makidir. Zeytinlik alanlar çok geniştir. Muğla kıyılarında yabani olarak yetişen günlük (sığla) ağacı, dünyanın başka hiçbir yerinde yetişmez.
Muğla’nın ekonomisi tarım, turizm ve ticarete dayanır. Yetiştirilen başlıca ürünler buğday, mısır, çiğit, arpa, patates, soğan, domates, karpuz, patlıcan, zeytin, dolmalık biber, mandalina, taze fasulye, portakal, pırasa, kavun ve hıyardır. En ünlü hayvansal ürünü çam balıdır. Ordu’dan sonra en çok bal bu ilde üretilir.
Süngercilik, açık deniz ve tatlı su balıkçılığı, ekonomisinde önemli bir yer tutar. İlde ayrıca orman işletmeciliği de yapılır. Sığla ağacından üretilen yağ, yurt dışına ihraç edilen çok önemli bir üründür.
Sanayisi çok gelişmemiştir. En önemli sanayi kuruluşları süt ürünleri, yem, tarım makineleri, zeytinyağı, sabun, kireç ve çimento fabrikaları ile dokumacılıkla ilgili kuruluşlardır. Yer altı kaynakları açısından çok zengin bir ildir. Çıkarılan en önemli madenler asbest, demir, krom, linyit, manganez, mermer ve zımpara taşıdır. Zımpara taşı dış ülkelere de satılır.
Muğla ili tarihi boyunca ticaret ve kültür merkezi olmuştur. Dünyanın yedi harikasından biri sayılan Mozole Bodrum’daydı. Bir deprem sırasında yıkılınca, Rodos şövalyeleri tarafından Bodrum Kalesi’nin yapımında kullanılmıştır. Ayrıca büyük tarihçi Heredot, Bodrum’da doğmuştu. Muğla ili, Türkiye’nin en çok turist çeken yörelerinden biridir. Bodrum, Muğla ve Ula evleri, özgünlüğüyle çok fazla turist çeker. Muğla ili kıyılarında yat ve tekne gezileri, su kayağı, sörf yapılır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı