Kitap Özetleri

Murtaza Kitap Özeti

Murtaza Kitap Özeti. Murtaza kimin eseri, yazarı kimdir. Orhan Kemal’in  Murtaza Ağa kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları, kitabın özeti.
MURTAZA; Orhan Kemal’in romanı (1952) “Yunanistan’ın Alasonya kasabasına yakın köylerden birinden” olan Murtaza ve karısı, 1927’deki mübadelede Türkiye’ye göç eder, yerleştirildikleri Çukurova’da devletin verdiği on beş dönüm tarlayı eker biçer, tavukçuluk yapar, sıtmaya yakalanınca şehre taşınırlar, Murtaza bir fabrikada kantarcılık, uzun bir süre de mahalle bekçiliği yapar. Bir ara işsiz kalır, derken bir çırçır fabrikasına gece kontrol yardımcısı olur. İkisi sanat okulunda, ikisi aynı fabrikada işçi, ikisi küçük, altı çocuk babasıdır. Görevine çok bağlı olduğu, en küçük ihmali bağışlamadığı için, usta ve işçiler tarafından sevilmezse de, dürüstlüğünden ötürü, fabrikanın fen müdürü onu desteklemektedir. Müdürün bu teveccühü, Murtaza’ya karşı düşmanlığı daha da çoğaltır. Bir gece, kızlarının da vazife başında uyudukları söylenince Murtaza hışımla gider, yorgunluktan uyuyakalmış küçük kızı Firdevs’i saçlarından kavrar, yere fırlatır. Başından yaralanan, bir beyin kanaması geçiren kızcağız birkaç gün sonra ölür.
Edebiyatımızın canlı tiplerinden biri olan roman kahramanının karakteri göçmen ağzı konuşmalarında başarıyla verilmiş, öbür kişiler de tasvir ve yorumlar en aza indirgenerek diyaloglarda canlandırılmıştır. Orhan Kemal bu romanı sonradan bir de genişleterek yazdı (1969), eser tiyatroya da uygulandı.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı