Coğrafya

Muş Hakkında Kısa Bilgi

Muş Hakkında Kısa Bilgi

Muş, Doğu Anadolu bölgesinde yer alan bir ilimiz. Muş’un Yüz ölçümü 8 196 km2, Muş’un nüfusu 453 654 kişi (2000), il plaka kodu 49’dur. İlçeleri: Merkez, Bulanık, Hasköy, Korkut, Malazgirt ve Varto’dur.
Ekonomik yönden Türkiye’nin en geri kalmış illerinden biri olan Muş, dağlarla kuşatılmıştır. Başlıca dağları Güneydoğu Toroslar ile Bingöl Dağları’dır. İl topraklarının orta kesiminde geniş yaylalar vardır. Bu yaylalarda hayvancılık yapılır. Muş, Bulanık ve Malazgirt Ovalarında tarım yapılır. Muş ilinde bulunan akarsuların hemen hemen tümü Murat Irmağı’na katılarak Keban Baraj Gölü’ne dökülür. Muş topraklarında irili ufaklı birçok göl vardır. Bu göllerin en büyükleri Haçlı Gölü ile Akdoğan Gölü’dür. Muş dağlarla çevrili olduğundan, sert bir kara iklimini egemendir. Kışlar çok soğuk, yoğun kar yağışlı ve oldukça uzundur. Üç ay boyunca kar hiç erimez. Yazları da oldukça kısa ve sıcaktır. Doğal bitki örtüsü bozkırdır.
Muş halkının büyük bir çoğunluğu kırsal kesimde yaşar. Halkın başlıca geçim kaynağı hayvancılıktır. Özellikle canlı hayvan ticareti yapılır. Canlı hayvan ticaretinin bir bölümü, dış satım olarak gerçekleşir. Ekime elverişli sınırlı alanlarda şeker pancarı, buğday, nohut, arpa, kavun ve karpuz yetiştirilir. Muş’ta sanayi gelişmemiştir. Başlıca sanayi kuruluşları un, şeker ve yem fabrikalarıdır.
Muş ili ulaşım açısından önemli bir konumdadır. Birçok ili birbirine bağlayan kara ve demir yollarının geçtiği bir bölgede yer alır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı