Kitap Özetleri

Mutallaka Kitap Özeti

 Mutallaka Kitap Özeti. Mutallaka Kitap içeriği, konusu, ana düşüncesi, kahramanları. Mutallaka kitabı hakkında bilgi. Hüseyin  Rahmi Gürpınar’ın Romanı 1898
Eser birbirlerinden ayrılmış (Mutallaka, boşanmış kadın demektir) bir karı koca arasında dördü uzun, biri tezkere denecek kadar kısa beş mektuptan oluşuyor. Boşanmalarından altı ay sonra genç kadın (Âkile), eski kocasına (Mail) bir mektup yazarak bu ayrılmanın sadece kaynana geçimsizliğinden olduğunu, buna bir çare bulduğunu bildirir. Mail’in, yazdığı karşılıkta çarenin ne olduğunu sorması üzerine de Akile, babasını razı ettiğini bildirir, o da annesini razı edebilirse ikisini evlendirmelerini teklif eder. Dördüncü mektup, Mail’in olumlu cevabıdır. Böylece gelinin babası, damadın anasıyla evlendirilir, kan koca da bozulmuş yuvalarını yeniden kururlar. Romanın 1961 baskısı Evlat Hatırı adını taşıyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı