Bilgi Dünyası

Mutasyon Nedir Kısaca

Mutasyon Nedir, Mutasyon Ne Demek, Mutasyon Hakkında Kısa Özet Bilgi. 

Mutasyon: Canlıların kalıtsal materyalinde meydana gelen değişiklik ve bu nedenle canlının yapısında görülen değişim.
Mutasyonlar DNA dizilerinde kendiliğinden ya da ışın, kimyasal maddeler gibi mutajen maddeler nedeniyle meydana gelebilir.
Mutasyon eğer canlının gamet hücresinde meydana gelirse kalıtsal olarak döllere yani sonraki kuşaklara aktarılır. Ama beden hücrelerinde meydana gelirse aktarılamaz. Mutasyonlar sayesinde canlıların çeşitlenir ve böylece evrim geçirmesi sağlanır. Bu değişiklikler ender olarak canlılara çevreye uyumlarında başarı getirir. Ama, bazı durumlarda da canlının hayatta kalma başarısını düşürerek ortadan kalkmasına neden olur. Örnek olarak kanser verilebilir. Bununla birlikte radyoaktif maddeler gibi bazı mutajen maddeler, insanların üreme hücrelerini yani gelecek kuşakları etkilemektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı