Kitap Özetleri

Mutfak Çıkmazı Kitap Özeti

 Tahsin Yücel’in Mutfak Çıkmazı kitabı hakkında bilgi. Mutfak Çıkmazı kitabı içeriği, konusu. Mutfak Çıkmazı romanı incelemesi.

MUTFAK ÇIKMAZI • Tahsin Yücel’in romanı (1960) • İlyas Divitoğlu, çöküntüde bir taşra ailesini eski şanına kavuşturması beklenen bir gençtir, istanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi son sınıfındadır; zekâsı, çalışkanlığı ve üç dil bilmesiyle çok geçmeden dedesi gibi Yargıtay üyesi olacağı ümit edilmektedir. Akrabaların artan geçim sıkıntıları, zamanla İlyas’ı da paraca zor durumlara düşürür: Gönderilen harçlıklar oda kirasına, kitaba, lokantaya yetmemektedir. Sevdiği arkadaşı Emel’e evlenme teklif edip de red cevabıyla birlikte alaya alınınca İlyas, büsbütün sarsılır; ruhî çöküntü birden patlak verir: İlyas odasına kapanır, Fakülteyi de bırakarak kendini yemek pişirmeye adar. Bir hastalık olur bu: Edindiği Fransızca yemek ansiklopedilerindeki yemekleri bile yapmaktadır. Emel’in, sonradan ona acıyarak evlenmeye razı oluşu da, mutfaktan çıkaramaz İlyas’ı ve Emel, İlyas’ın yakın ve zengin arkadaşı Murat’la evlenir. İlyas, kendisini, çıkmazından kurtarmak isteyen Murat’ın çiftliğine, ancak yeni evlilerin aşçısı olarak gider. İlyas’tan artık hiç bir haber alamayan akrabaları meraka düşmüşlerdir. Amcası oğlu Mustafa gelir, İlyas’ı bulur, alıp memleketine götürmek ister. İlyas’ın umursamazlığı karşısında, ailenin şerefini iki paralık ettiği gerekçesiyle, Mustafa, beş kurşun sıkarak, İlyas’ı öldürür.
Yazar, kaçtıklarından kurtulmak için sığındığını ideali gibi benimseyen bir gencin iç dramını başarıyla yansıtmış, durgun ölü görünüşlü İlyas Divitoğlu’ nun şahsında canlı bir tip yaratmıştır.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı