Kitap Özetleri

Muzaffer Buyrukçu Mağara Kitabı Özeti

 Mağara Kitabı Özeti. Muzaffer Buyrukçu Mağara kitabı içeriği, konusu, ana düşüncesi, kısaca özeti. Mağara kitabı hakkında bilgi

MAĞARA

Muzaffer Buyrukçunun hikâye kitabı (1972) On hikâye. İlk hikâye İkinci Hasan bir kış sabahı, küçük yaştaki oğluyla odun kömür kırdıracak evler, apartmanlar aramaya sokaklara düşmüş bir baltacının boş, sonuçsuz dolaşmalarım konu ediniyor.
Bozuk hikâyesinde genç bir karı koca arasında, nedeni anlaşılamayan bir tartışma sürüp gidiyor. Mağara’da İstanbullu, ortaokul mezunu, evli, bir çocuk sahibi Yılmaz, kâtiple hademe arası yanında çalıştığı patronla yardımcısından, rica minnet tehdit, parasını alıncaya kadar, bir sürü hakaret ve aşağılanmaya katlanmak zorundadır.
O Sürekli Kavga gene gençlerin çekişmeli dünyasından bir kesit: Elindeki parasının annesi tarafından alınması üzerine, arkadaşlarına verdiği içki ziyafeti sözünü tutamayan, durumu açıklayamadığı için de azaplı bir utanç yaşayan Gürkan’ın çok canlı, psikolojik tasviriyle son bulur. Balon hikâyesinde fabrika işçisi Meliha’ya münasip bir görücü gelmiş, mutluluk hayalleri başlamıştır. Fakat babası, eve haftada yüz lira getiren Meliha gidecek olursa, kirayı nasıl verecekleri itirazıyla, kızlarının ve karısının ümitlerini suya düşürür.
Kara Yüzler’de küçük Oktay o gün yalnız başına evden uzaklara gitmiş, bulununcaya kadar annesine korkulu dakikalar yaşatmıştır. Akşamleyin ana baba arasında günün konusudur bu. Baba, çocuğa önce sakin şefkatli öğütler verirse de, bilinçaltı çağrışımlar etkisinde, kaçırılması ihtimaliyle ürpererek, sonunda ansızın bağırır çocuğuna. Zor hikâyesinde üç küçük çocuk, genç anne baba, beş kişilik bir aile çevresinde ,kan kocanın mutluluk, tedirginlik, kopuş-banş arasında değişen, bir günlük yaşantıları yansıtılıyor.
Kitabın yüz sayfa süren hikâyesi Onlar’da bir büroda, iki saatlik zaman çerçevesinde, memurların iş yeri beraberliğini oluşturan ortak konulan, konuşmaları, karşılıklı ilişki ve davranışları saptanıyor. Tedirginler de gene bir memur, büro hikâyesi. Son hikâye Kalın Ayak Sesleri’nde babası ölmüş bir paşa, annesi rüştiye (ortaokul) mezunu bir kadın olan Selma, genç memur Erol ile evlidir. Kan koca mutludurlar; ama zaman zaman her ikisinin ilk evliliklerine ve aileleri arasındaki seviye farklarına ilişkin anılar, çağrışımlar, dokundurmalarla gölgelenen bir mutluluktur bu.
Yazar bu kitabında olayları bir yarıgölge gibi kullanmış, daha çok onların ötesinde durumların, iç dünyaların, davranışların nedenlerini sezdirmeye yönelmiştir.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı