Nedir

Müzelerin Eğitmdeki Rolü

Müzelerin Eğitimdeki Rolü Nedir?

Müze eğitimi, yaşam boyu eğitim sürecinde çok yönlü öğrenmeyi ve müzelerin yaşam alanları olarak etkin kullanımını içerir. Müzeler, eğitim sürecinde bize gerçek yaşantılardan hareketle öğrenme olanağı sunan en etkili kurumlardan birisidir. Ayrıca müzeler, beğeni duygusu, gözlem, mantık, yaratıcılık ve hayal gücünün oluşması ve gelişmesine katkıda bulana-bilecek başlıca yaygın eğitim kurumlarıdır. Önceden sanat eserlerinin toplanıp muhafaza edildiği bir yer olan müzeler, bugün genel öğretimin yapıldığı, her yaştaki insanın düzenli olarak -bir program dâhilinde- bilgi aldığı birer kültür kurumudur. Bu amaca hizmet etmek için müzeler her zaman koleksiyonlarını artırmakta ve bunları sunmaktadır.
Müzeler, 20. yy.ın ortalarında kültür ve bilimin, toplumun tüm kesimine aktarılması bakımından gelişmiştir. Bu nedenle toplama, koruma, inceleme, değerlendirme ve sergilemenin yanında birer yaygın eğitim kurumu olarak halkı eğitmeyi, kültür ve bilimi topluma aktarmayı hedeflemiştir. Müzeler, iletişim ve halkla ilişkileri başlıca yöntemler olarak kullanmaya yönelmiştir. Müze sadece bir bina ve koleksiyon değildir. Müze, eserleri toplar; fakat bir depo değildir, korur; fakat bir buzluk değildir, belgeleri oluşturur; fakat bir kütüphane değildir, eğitir; fakat bir okul değildir. Müzeler üstlendikleri görevleri nedeniyle birer açık üniversite, herhangi bir ailenin tüm fertlerinin eğlenerek öğrenebileceği, öğrenmenin bir zevk olabileceği bir kültür merkezidir.
Her geçen gün yeni bir işlev kazanan müzeler, sergileme işini eğitim amacı ile de yapmaya başlamıştır. Eğitimin başlıca amacı yaratıcı gücü gelişmiş, estetik duyguya sahip bireyler yetiştirmektir. Bu amaçla müzeler de eğitim kurumlarının yararlandığı mekânlar arasında yer almıştır. Müzeler, estetik duygunun, yaratıcılığın, hayal gücünün gelişmesini sağlamada en ideal kurumlardır.
Ülkemizin bazı müzelerinde, müze eğitiminin verildiği görülmektedir. Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi, İstanbul Arkeoloji Müzesi ve Rahmi Koç Müzesi bunlardan bazılarıdır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı