Biyografi

Nabizade Nazım Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Nabizade Nazım Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Nabizade Nazım Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Nâbi-zâde Nazım matematik, teknik konuların adamı olduğu halde, çok küçük yaşından başlayarak edebiyata da heves etmişti. Başlangıçta şiirler yazdı. Sonra hikaye ve romana yöneldi. Türk hikâye ve romanının daha yeni yeni başlamakta olduğu bir dönemde bu alanın en gerçekçi örneklerini verdi. Hatta realizmi aşarak natüralizme uzanan bir yazar karakterinde göründü.
Dili ve anlatımı da öteki çağdaşlarından daha duru ve sadeydi. Memleket manzaralarına ve memleket gerçeklerine yönelik hikaye ve romanları yanında, İstanbul’un o zamanki sosyal yaşamının da canlı portrelerini çizdi. Eğer ömrü çok kısa olmasaydı —büyük bir ihtimalle— Türk edebiyat tarihinin en üstün roman ve hikaye yazarları arasına girecekti. Otuz bir yıllık ömründen Türk edebiyatına bıraktığı eserler şunlardır; Heves Ettim: (şiirler); Karabibik: (Antalya yöresindeki köy yaşamını ve gerçeklerini tasvir eden natüralist büyük hikâye); Yadigârlarım, Sevda, Hâlâ Güzel. (Hikayeler); Sey-yie-i Tesâmüh, Zehra: (romanlar)

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı