Biyografi

Nabizade Nazım Kimdir Hayatı ve Eserleri

Nabizade Nazım kimdir. Nabizade Nazım eserleri kitapları nelerdir, Nabizade Nazım kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında bilgi.

NABİZADE NAZIM (1862 -1893)

İstanbul’da doğdu. Beşiktaş Askerî Rüştiyesinden sonra Mühendishanede okudu. Harp Okulunu bitirdi. Askerî okullarda öğretmenlik yaptı. Suriye’de görevli iken hastalanarak döndüğü İstanbul’da öldü.

Edebiyat yaşamına şiirle başladı. Daha sonra öykü ve romana yöneldi. Eserlerinde, kişilerin konuşmalarını gerçeğe uygun vermeye çalıştı. Hareketli, canlı, yalın bir dille yazdı. Olayları, çevreyi anlatırken araya girip eserin akışını bozmadı. Karabibik romanının konusunu Anadolu’dan aldı. Edebiyatımızda ilk kez toprakla ilgili konuları işledi. Zehra romanında da istanbul yaşantısını gerçekçi bir anlatışla yansıttı.

Nabizade Nazım Eserleri Kitapları

Şiir: Heves Ettim.

Roman: Karabibik, Zehra.
Öykü: Yadigârlarım, Zavallı Kız, Sevda, Hâlâ Güzel, Haspa, Seyyie-i Tesâmuh (Hoşgörünün Kötülüğü).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı