Biyografi

Nadir Nadi Abalıoğlu Kimdir, Hayatı ve Eserleri

ABALIOĞLU Nadir Nadi: Gazeteci ve yazar. Cumhuriyet gazetesinin sahihi ve başyazarıdır.

Babası Yunus Nadi’nin ölümünden sonra gazetenin başına geçmiştir. Fethiye’de doğmuş, Galatasaray’da ve Ankara’daki liselerde okumuş, Viyana ve Berlin üniversitelerine devam ettikten sonra, Lozan üniversitesinden diploma almıştır. Gazeteciliğe, Cumhuriyet gazetesinde küçük yaşta (17) başlamış, bir ara müzik eleştirmenliği yapmıştır. 1950 ve 1954 yıllarında Demokrat Parti’den bağımsız olarak milletvekili seçilen Nadir Nadi, Cumhuriyet gazetesinin sahibidir.
Kitapları: Sokakta Gürültü Var (fıkralar), Perde Aralığından, Olur Şey Değil (anılar), İki Sovyet Rusya (gezi notları), Uyarmalar (makaleler), 27 Mayıs’ tan 12 Mart’a, Ben Atatürkçü Değilim, Sil Baştan.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı