Biyografi

Nahit Sırrı Örik Hayatı ve Eserleri

Nahit Sırrı Örik kimdir. Nahit Sırrı Örik eserleri kitapları nelerdir. Nahit Sırrı Örik kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında kısa bilgi

Nahit Sırrı Örik (1894 -1960)

İstanbul’da doğdu. Galatasaray Lisesinde bir süre okudu. Hukuk okuluna devam etti. Uzun yıllar Avrupa’nın çeşitli kentlerinde kaldı. Yurda dönünce Millî Eğitim Bakanlığında çevirmen, gazetelerde yazar olarak çalıştı. İstanbul’da öldü.

Öykü, roman, oyun, eleştiri, gezi ve anı türlerinde eserler verdi. Öykü ve romanlarında geleneksel yaşantıdan koparak batıya öykünen Tanzimat sonrası aydınlarının yeni yaşantılarını yansıttı. Dil ve anlatım yönlerinden, eski düz yazı anlayışına bağlı kaldı. Gezi yazılarında gözlem ve coğrafyadan çok tarihsel ayrıntıların üzerinde durdu.

Nahit Sırrı Örik Eserleri, Kitapları

Öykü: Kırmızı ve Siyah, Sanatkârlar, Eski Resimler.

Roman: Eve Düşen Yıldırım, Kıskanmak, Sultan Hamid Düşerken.

Oyun: Sönmeyen Ateş, Muharrir, Alın Yazısı.

İnceleme: Edebiyat ve Sanat Bahisleri, Tarihî Çehreler Etrafında, Roman ve Hikâye.

Makale: Hayat ile Kitaplar.

Gezi: Anadolu’da, Bir Edirne Seyahatnamesi, Kayseri-Kırşehir-Kastamonu.

Anı: Eski Zaman Kadınları Arasında.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı