Biyografi

Naki Tezel Kimdir, Hayatı ve Eserleri

 

Naki Tezel Kimdir, Naki Tezel hayatı ve eserleri, çalışmaları hakkında bilgi.

(6 Ağustos 1915, İstanbul – 24 Temmuz 1980, İstanbul) Masal çalışmalarıyla tanınmış folklor araştırmacısı.

1934’te Pertevniyal Lisesi’ni bitirdikten sonra İstanbul Belediyesi İstatistik ve Neşriyat Şubesi’nde çalışmaya başladı. M. Halit Bayın’ın destek ve teşvikleriyle folklor derleme ve araştırmalarına yöneldi. Eminönü Halkevi’nde çalıştı ve 1934-1940 arasında bu halkevinin yayımladığı Yeni Türki) ve Halk Bilgisi Haberleri dergilerinin yazı işlerinde görev yaptı. İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi’nden mezun olduktan sonra Ankara’da çeşidi kamu görevlerinde bulundu. 1971’de İş ve İşçi Bulma Kurumundan emekliye ayrıldı.

Tezel, Halk Bilgisi Haberleri, Ülkü, Türk Folklor Araştırmaları, Konuşmalar, Hisar, Köy Postası, Türk Yurdu, Yücel gibi dergilerde derleme ve araştırmalar yayımlamış, daha çok masallarla ilgili çalışmalarıyla tanınmıştır.

Halk Bilgisi Haberlerinde 24 sayı süren “İstanbul Masalları” dizisi (1936-1938) yayımlayan Tezel, bu derlemesiyle I. Kunoş’tan sonra İstanbul masalları üzerinde çalışan ikinci araştırmacı olmuştur. Bu metinler daha sonra İstanbul Masalları (1938) adıyla kitap halinde de yayımlanmıştır.

Tezdin masal çalışmaları Köy Postası dergisinde de yayımlanmıştır. Keloğlan Masalları (1936), Altın Araba (1942), Peri Kızı (1945), Konuşan Kaval (1946), Altın Bülbül (1953), Talih Kuşu (i960) ve sık sık yeni basımları yapılan Türk Masalları (2 c, 1971) vd, N. Tezel’in bellibaşlı masal kitaplarıdır. Ayrıca bu masallardan kimi örnekler Fair Talesfrom Turkey (1946), Contes Populaires Turc (1953) ve The Mouse and Elephant (1969) adlarıyla İngilizce ve Fransızcaya da çevrilip yayımlanmıştır.
Köroğlu Masalı (1939) adlı derlemesinde “Köroğlu Destanı’nın “İstanbul Kolu” ya da “Köroğlu’nun Ortaya Çıkışı” olarak adlandırılan ilk kolu bulunmaktadır.

  1. Tezel, derleyip yayımladığı masallarda kaynak kişilerin anlattığını aynen vermek yerine, olay ve motiflerini bozmadan kendine göre yeniden kaleme almasıyla dikkati çeker.

Türk Halk Bilmeceleri (1969) adlı kitabı, yayımlandığı yıla kadar derlenmiş metinlerin tümünü içermese de konuyla ilgili ilk eserlerden biri olma özelliğine sahiptir.
Tezel’in Halk Bilgisi Haberlerinde, “İstanbul Manileri” başlığı ile yayımlanmış, 4 sayı süren bir yazı dizisi daha bulunmaktadır (1939-1940). Aynı dergide ayrıca “İstanbul’da Lohusalık Adetleri” (S. 73, Teşrinisani 1937) adlı bir araştırması da yayımlanmıştır.
Sabri Koz
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı