Biyografi

Namık Kemal Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Namık Kemal  Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Namık Kemal Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Namık Kemal sanat sanat içindir ilkesine göre değil, sanat toplum ve millet içindir ilkesine büyük önem veren şair ve yazarlarımızın en başta gelenler indendir. İlk gençliğinden itibaren kendisini milletin ve devletinin yükselmesine adadı. Başta şiir olmak üzere, edebiyatın akla gelebilecek hangi dalı ve alanı varsa, hepsine eserler verdi. Bunlarda sanat kaygısı kadar, hatta sanat kaygısından çok daha ötede, vatan-millet-özgürlük kaygısını göz önünde tuttu. Sadece eserleriyle değil, eylemleriyle de ömrü boyunca bu dava için çaba gösterdi.
İlk gençliğinde yazdığı şiirlerde aşk ve biraz da tasavvuf havası hakimdi. Dil. şekil, zevk bakımlarından bütünüyle divan edebiyatına yönelikti. Şinasi’yle tanışmasından sonra bu yoldan ve yönden ayrıldı. Dava ve ideal şairi oldu. Tabiiyetle şekil ve zevkçe de değişti. Bundan dolayı onun manzumeleri – hemen bütünüyle-vatan ve özgürlük üzerindedir, millet sevgisiyle doludur. Baştan başa didaktik, epik, konular ve temalar üzerine oturtulmuştur.
Romanda da edebiyatımızın bu alandaki öncülerinden oldu. Kendisi, Ahmet Mithat Efendi’yle birlikte, Türk edebiyatının ilk roman yazarlarındandır. Genellikle romantik akımın etkisinde olan biri tarihi öteki sosyal sorunlara dayalı iki romanı dil ve anlatım bakımından fazla süslü ve külfetli bulunduğu gibi, teknik yönden de oldukça kusurludur. Kaleme aldığı altı tiyatrosundan en önemlisi  Vatan yahut Silistre dir. Sahnede oynamaya en elverişli olanı ve  çeşitli dönemlerde oynananı budur. Vatan sevgisini ve kahramanlık temasını ön planda tutan bu tiyatrosunun dışındaki öteki beş tanesinden ikisi toplum sorunlarını, üçü de yine tarihi – kahramanlık konularını işlemektedir. Aslında Namık Kemal’in tiyatroları, oynanmak karakterinden fazla, okunmak için yazılmış karakterini taşır. Dil ve anlatım sahne için çok ağır olduğu gibi, teknik bakımdan sahnelenmek imkanlarından da yoksundurlar. Ancak milli ve edebi değere sahiptirler.
Çok başarılı bir gazeteci olan ve gazeteleri, bunlardaki heyecanlı ve imanlı yazılarıyla milletine büyük faydalar sağlayan,, Namık Kemal, tarih alanında da zengin ve çeşitli eserler kaleme almıştır. Ancak onun tarih anlayışı hemen hemen Osmanlı tarihiyle sınırlıdır. Tarihlerinin bir kısmı ilmi nitelikte, bir kısmı ise sohbet, makale, tahlil ve deneme şekülerindedir.
Namık Kemal, Türk edebiyatının ilk eleştirmecileri arasında da yer almaktadır. Ne var ki eleştirmeyi tek yönlü ve bir eseri sadece hırpalama, kötüleme biçiminde değerlendirmiştir. Fransızca «critique» kelimesini, azarlama – kınama manasındaki «muhaze» sözüyle edebiyatımıza aktarması da bunun bir kanıtıdır.
Mizah türünde kuvvetli örnekler veren Namık Kemal, mizahı basit bir güldürme vesilesi olarak değil, siyasi hiciv olarak değerlendirmiştir. Bu siyasi hicvine en çok hedef olanlar arasında da Ali ve Mahmut Nedim paşalar gelirler. Ancak şurası bir gerçektir ki Mahmut Nedim Paşa için yazdığı siyasi hicivler ne kadar haklı ve yerinde ise, Ali Paşa için olanlar o kadar haksız ve yersizdir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı