Biyografi

Namık Kemal Hakkında Kısa Bilgi

Namık Kemal (1840 -1888)

Tekirdağ’da doğdu. Çocukluğunu dedesinin yanında Anadolu ve Rumeli’nin çeşitli yerlerinde geçirdi. Özel öğrenim gördü. 1863’te Tercüme Odasında çalışmaya başladı. “Yeni Osmanlılar Cemiyeti “ne katıldı ve Tasvir-i Efkâr gazetesinde hükümeti eleştiren yazılar yazdı. Bu nedenle gazete kapatıldı.

Namık Kemal, edebiyatın hemen her türünde eser vermiştir. Eserlerinde çoğunlukla toplumsal konuları; vatan, millet, hürriyet kavramlarını işlemiş “toplum için sanat” ilkesine bağlanmıştır. Klâsik şiirin biçim özelliklerinden yararlanarak, yeni içerikli şiirler yazmıştır. Manzumlardan, mecazlardan, söz oyunlarından arınmış bir şiir dili yarattı.

Eleştiri, makale, oyun, roman türlerindeki eserlerinde halkı eğitmeyi amaçladı. Oyun ve romanlarında romantizmin etkisi altında kaldı. Dilde yalınlaşmayı, konuşma diline yaklaşmayı savunmasına karşın oyunları dışında süslü, ağır bir dille yazdı.

Namık Kemal Eserleri Kitapları

Roman: İntibah, Cezmi.

Oyun: Vatan Yahut Silistre, Zavallı Çocuk, Akif Bey, Celâlettin Harzemşah, Kara Belâ.

Edebiyat ve eleştiri yazısı: Tahrib-i Hârâbat, Takip, Renan Müdafaanâmesi, İrfan Paşa’ya Mektup, Mukaddeme-i Celâl, Son Pişmanlık Mukaddimesi.

Tarih: Devr-i İstilâ, Barika-i Zafer, Evrak-ı Perişan, Kanije, Silistre Muhasarası, Osmanlı Tarihi.

Mektup: Namık Kemal’in Mektupları (hazırlayan: Fevziye Abdullah Tansel).

Namık Kemal’in şiirleri, kitap olarak Sadettin Nüz-het Ergun tarafından yayımlandı: Namık Kemal’in Şiirleri (1941).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı