Nasreddin Hoca

Nasreddin Hocanın Vasiyeti

Nasreddin Hoca’nın Vasiyeti

Nasreddin Hoca, ihtiyarlamıştır artık, hastalanır. Eş dost hal hatır sorarlar. Bir ara kadınlar başına toplanır:
— Hocam, derler. Ölmeni istemeyiz ama, ya emri-i Hak vaki olursa ardından nasıl bir ağıt yakalım? Ne diye ağlayalım?
Hoca, ölüm döşeğinde dahi Hoca’dır. İnce dişlerini göstererek gülen
Nasreddin  Hoca Kadınlarla sohbeti pek severdi, doyamadan gitti, diye ağlayınız.
Kadınlar birbirine bakışır, yaşmaklarının altından gülerler.
Hastalık ağırlaşır. Hoca’dan, ümidi keserler, bir gece vasiyetini sorarlar. Ölümü dahi tebessümle karşılayan Hoca, şakalaşmaktan kendini alamaz:
— Beni, tepe üstü defneyleyiniz.. Nasıl olsa benden sonra bir gün kıyamet kopacak, dünyanın altı üstüne gelmeyecek mi? İşte o zaman ben de ayağa kalkmış olurum.
— Başka?
— Benimle birlikte hırkamı, cübbemi, külahımı da gömün, Zira, ben öldükten sonra, ya satarlar, ya atarlar. Satarlarsa, birisi alır. giyer, ben Nasreddin Hoca’yım  dirildim der. Bizim hanımın anası ağlar. Atarlarsa, birisi bulur, eşeğine palan yapar. Ondan Ötesini söylemeğe bilmem lüzum var mı?
— Başka?
Akşehirliler,” sağlığımda, beni düğün derneğe davette ihmal gösterdiler. Öldükten soma, ihmal etmesinler. Mollalarımla birlikte davet etsinler. Aksi halde, kendileri bilir,
— Başka?
Mezarımı ziyaret edenler, bizi gönüllerinden geçirerek gülsünler, Doğrusu, yalancı dünyada somurtanlara acırım.

Nasreddin Hoca, gerçekten bu vasiyetleri yapmış mı, yapmamış mı? Bilmiyoruz.

Her fani gibi,  Nasreddin Hoca’nın da öldüğünü ve öleceğini bilen halk zekâsı, belki onun vasiyetini böyle düşünmüştür, 683 H. (1284 M.) yılında vefat eden bu günkü mezarının bulunduğu yere defnedilen Nasreddin Hoca, baş aşağı mı gömülmüş, elbiseleri ne olmuş, bunları bilmiyoruz. Yalnız bir şey var ki, yüzyıllardır Akşehir’de âdet olmuştur. Ne zaman bir düğün dernek olursa, türbesini gelirler: (Hoca efendi, bu gün mollalarınla birlikte düğünümüze buyur) derler. Nasreddin Hoca davet edilmezse uğursuzluk geleceğine inançları vardır herkesin…
Yine türbesini ziyaret edenler, Hoca’dan bir fıkra anlatarak gülerler, Gülmeyenlerin, işlerinin ters gideceğine inanılır. Bu konuda bizim Evliya Çelebi de, başından geçen şu olayı anlatır:

“Nısfılliyelde nefirü rıhletler çalınıp cümle ağırlıklar gitti. Hakir dahi mollalarımı gönderip bir gulamım ile şehirden taşra çaktım. Hatıra hutur etti ki, her kim Hoca Nasreddini  ziyaret ederse, letaifinden hâtıra bazı şeyler gelip, güler, derler. Âyâ gerçek midir? deyu şehranın sol tarafından mezaristana sapup doğru kabr-i şerifine at ile vardım. Bir kerre esselâmü aleyküm ya ehlel kubur, dediğimde, Hoca Nasreddin, türbesi içinden: (Ve aleyküm selâm yâ cân-ı hüman) diye bir seda gelince, atım ürküp iki ayağı üzre kalktı. Fırlıyarak mezaristan içre şaha pürtabe-dip mezaristan içinde bir ayağı bir kabre girdi. Hakir az kaldı kabir azâbı çekayazdım.”

Diye başlayarak, selâmı alanın türbedar olduğunu, bir kaç kuruş sadaka verip uzaklaştığım tatlı tatlı anlatır:

Nasreddin Hoca, kaç yaşında vefat etmiştir?

Vaktiyle Sivrihisar müftüsü olan Hasan efendinin, evkaf sicillerine dayanarak yazdığını söylediği Hoca Nasreddin’in hayatına ait bu gün mevcut olmayan ve şurada burada adı geçen eserine göre, Hoca 605 H. (1308 M.) yılında doğmuştur. Bu tarih gerçeğe uyuyorsa demek ki, Hoca 76 yaşında vefat etmiştir. Hoca’nın bir oğlu ve kızları olduğunu söylemiştik. Acaba, oğlu ne olmuştur? Bu nesilden bugün hayatta kimler vardır? Akşehirlilere göre, herkes Nasreddin Hoca’nın torunu, herkes hoşsohbet güler yüzlü.
Hoca’nın ruhu, Akşehir’e sinmiş… Akşehir güleç…

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı