Bilgi Dünyası

Nato Nedir Kısaca, Açılımı? Kurucuları, Üyeleri Hakkında Bilgi

Nato nedir? Nato’nun açılımı, kurucuları ve Natoya üye ülkeler hakkında bilgi.
Kuzey Atlantik Antlaşması Örgütü‘nün kısaltılmış adı. NATO‘nun kuruluş amacı, II. Dünya Savaşı’nın sona ermesiyle, NATO, 4 Nisan 1949 tarihinde, Amerika Birleşik Devletlerinin Washington kentinde, ABD, Belçika, Danimarka, Fransa, Hollanda, İngiltere, İtalya, İzlanda, Kanada, Lüksemburg, Norveç ve Portekiz’in katılımıyla, 12 ülke arasında imzalanarak kurulmuştur.
Türkiye ve Yunanistan NATO’ya 1952’de, Almanya 1955’te, İspanya 1982’de, Macaristan, Polonya ve Çek Cumhuriyeti 1999’da katılmıştır. Bulgaristan, Estonya, Litvanya, Letonya, Romanya, Slovakya ve Slovenya’nın ise Mayıs 2004’te üye olması beklenmektedir.
NATO’nun yönetim birimi Kuzey Atlantik Konseyidir. Merkezi Belçika’nın başkenti Brüksel’de olan topluluk, üye ülkelerin bakanları düzeyinde yılda bir kere, üye ülkelerin temsilcileri düzeyinde haftada bir kere toplanır. Topluluğun başkanı genel sekreterdir. Üye ülkeler kendi ordularıyla NATO’nun askera gücüne kaynak oluşturmaktadır. Askeri Komite, örgütün askeri gücüne ait plan ve projelerini yürütmektedir. NATO’nun ekonomik ve siyasi sorunlarla ilgilenen komiteleri de bulunmaktadır.
NATO, barışın ve huzurun korunması ve üye ülkelerin güvenliğini sağlamak amacıyla çalışmalarını sürdürmektedir.
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı