Biyografi

Nazım Hikmet Kimdir Hayatı ve Eserleri

Nazım Hikmet kimdir. Nazım Hikmet  eserleri kitapları nelerdir. Nazım Hikmet kısaca hayatı biyografisi ve eserleri hakkında kısa özet bilgi.

Nazım Hikmet RAN (1902 – 1963)

Selânik’te doğdu. Heybeliada Bahriye Okulunda okudu. Hastalanması üzerine askerlikten ayrıldı. Millî Mücadele’ye katılmak üzere Anadolu’ya geçti. Bir süre sonra Rusya’ya giderek Moskova Doğu Üniversitesinde ekonomi ve toplumbilim okudu. Yurda dönünce istanbul’a yerleşti. Çeşitli gazete ve dergilerde, film stüdyolarında çalıştı. Yazdıklarından dolayı uzun süre ceza evinde yattı. Cezası bitince yurt dışına çıktı. Moskova’da öldü.

Dergilerde çıkan ilk şiirlerini hece ölçüsüyle yazmıştı. Daha sonra serbest ölçülü şiire geçti. Öz, biçim ve tema bakımlarından yeni şiirleriyle toplumcu şiirin öncüsü oldu. Kendisinden sonraki birçok şairi etkiledi. Nazım Hikmet’in şiirleri yüksek sesle okunmaya elverişlidir. Coşkularını konularından alan, dışa açık nitelikler taşır.

Nazım Hikmet Eserleri Kitapları

Şiir: 835 Satır, Jakond ile Si-Ya-U, Sesini Kaybeden Şehir, Gece Gelen Telgraf, Benerci Kendini Niçin Öldürdü, Taranta Babu’ya Mektuplar, Si-mavna Kadısı Oğlu Şeyh Bedrettin Destanı, Kurtuluş Savaşı Destanı, Memleketimden İnsan Manzaraları (beş cilt), Tüm Şiirleri (sekiz kitap).

Oyun: Kafatası, Bir Ölü Evi Yahut Merhumenin Hanesi, İnek, Ocak Başında/Yolcu, Yusuf ile Menofis.

Roman: Kan Konuşmaz, Yaşamak Ne Güzel Şey Be Kardeşim.

Masal: Sevdalı Bulut.

Mektup: Kemal Tahir’e Mapushaneden Mektuplar, Oğlum Canım Evlâdım Memedim, Nazım ile Piraye (karısına mektuplar).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı