Kitap Özetleri

Necati Cumali Nalınlar Oyunu Özeti

 Nalınlar Necati Cumali’nin oyunu (1962) . Necati Cumali Nalınlar oyunu içeriği, konusu. Nalınlar oyunu özeti.

NALINLAR • Necati Cumali’nin oyunu (1962)

Köyde kız kaçırma temasına yaslanan iki perde, dört tabloluk oyun, Seher’i seven Osman Yavaş’ın, Seherlerin avlusundaki ağaca ayna tutmasıyla başlar. Bir dâvada lehine tanıklık etmediği için, Osman’ın babasına kırgın olan muhtar, bunu görür; Seher’le Osman’ın birleşmelerini önlemek için harekete geçer. Muhtarın sözüne uyan genç dul Döndü Bacı da, Şener’in annesi Esma’ya giderek, kızını Osman’dan soğutmasını ister. Fakat Osman, Döndü’ye, arkadaşı Ali Kınalı’nın kendisini sevdiğini söyleyince, Döndü bu defa Osman’a yardıma olmaya söz verir. Ertesi gün Döndü ile Seher, çeşmeye su doldurmaya geldiklerinde Osman’la Ali, Döndü’yü sözde bağlayarak Seher’i kaçırır, bir hafta sonra da yakalanırlar. Aile davacı olursa Osman tutuklanacaktır. Seher’in ağabeysi Ömer, mallarda kardeşinin payı da kendisine kalsın diye, Seher’i zengin fakat yaşlı biriyle evlendirmek istemektedir. Döndü, muhtardan Seher’in on sekizinde olduğu için istediğiyle evlenebileceğini öğrenince, Seher’in, ikinci defa, bu sefer kendi isteğiyle Osman’a kaçmasını sağlar. Geride, Seher’in, giderken kendi eliyle düzeltip kapılarının önüne bıraktığı nalınlar kalmıştır.
Varlıklı bir köy yaşayışını canlı ve tatlı bir şekilde veren Nalınlar, İstanbul’da Kent Oyuncuları tarafından oynandı (1962); ikinci baskısı yazarın Oyunlar III kitabındadır (1969).
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı