Biyografi

Necil Kazım Akses Kimdir Kısaca Bilgi

Necil Kazım Akses Kimdir? Müzik Hayatı ve Türk Müziğine Katkıları Hakkında Kısaca Bilgi.
Türk bestecisi (İstanbul 1908). İlkokulda keman, ortaokulda Mesut Cemil Tel’den viyolonsel öğrenmeye başlayan Necil Kazım Akses, Darülelhan’dayken Cemal Reşit’ten armoni dersleri aldı. İstanbul Erkek Lisesini bitirip (1926), müzik çalışmalarını Viyana’da Devlet Müzik ve Temsil Akademisinin Viyolonsel ve Kuram bölümünde sürdürdü; besteci ve müzik eleştiricisi Joseph Marx ile çalıştı (1931).
Akademiyi bitirince İleri Kompozisyon bölümüne kabul edilip, Prag Devlet Konservatuvarında Josef Suk ile yüksek besteleme çalıştı. Yurda dönünce (1934) Musiki Muallim Okulu’na biçim bilim ve ölçü bilim öğretmeni olarak atanıp, okulun devlet konservatuvarı haline getirilmesi için Milli Eğitim Bakanlığı tarafından, Paul Hindemith ile birlikte Ankara Devlet Konservatuvarını kurmakla görevlendirildi. Ankara Devlet Konservatuvarı müdürlüğüne (1948), Güzel Sanatlar genel müdürlüğüne (1949), İsviçre (1954) ve Almanya (1955) kültür ataşeliklerine, Devlet Operası genel müdürlüğüne (1958) getirildi.
Milli Eğitim Bakanlığı tarafından Türkiye Cumhuriyetinin “devlet sanatçısı” unvanıyla ödüllendirildi. Hacettepe Üniversitesinde ve Ankara Devlet Konservatuvarında öğretim görevliliği yaptı. 1992’de Sevda-Cenap And Müzik Ödülü’nü aldı.
Büyük formlara ilgi duyan Akses’in partisyonları kalabalık, yüklü, kalın ve uzundur. Yapıtlarında tonal çerçevenin dışına pek çıkmamış, Türk makamlarından yararlanarak genellikle “modal” bir çok sesliliğin sınırları içinde kalmıştır. Önceleri halk müziğinin ritim ve ezgi öğelerine yapıtlarında yer veren sanatçı, sonradan yerel öğeleri kendi müziğinin içinde daha ustalıkla eriterek evrensel bir dile ulaşmıştır.
Başlıca yapıtları: Prelüd ve Fügler (piyano, için, 1929), Mete (bir perdelik opera, 1934), Çiftetelli (orkestra için senfonik dans; Prag’da çalındı; Universal-Edition yayını, 1934), Minyatürler(piyano için yedi parça, İstanbul’da ve 27 Mayıs 1947’de Prag’da çalındı, Papajorjiu yayını, 1936), Itri’nin “Nevakâr”ı Üzerine Scherzo (büyük orkestra için, 1970), 50. Yıl Marşı (ses ve orkestra için, 1973), Senfonik Destan (soprano, koro ve orkestra için, 1973), İdil (solo viyolonsel ve orkestra için, 1980), Barış İçin Savaş (senfonik şiir, 1981), 4. Senfoni (1984), Hayır mı Evet mi? (ses ve piyano için lied, 1988).
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 217

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı