Biyografi

Necip Fazıl Kısakürek Hakkında Bilgi

Necip Fazıl Kısa Kürek hayatı hakkında kısa bilgi.

Necip Fazıl Kısakürek Kimdir Kısaca Hayatı (1905 -1983)

İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu. Millî Eğitim Bakanlığı bursuyla bir yıl Paris’te öğrenim gördü. Çeşitli yüksek okullarda öğretim üyeliği yaptı. Ağaç ve Büyük Doğu dergilerini çıkardı. Son Posta, Yeni İstanbul vb. gazetelerde fıkra yazarlığı yaptı. İstanbul’da öldü.

Necip Fazıl, ilk şiirlerini Yeni Mecmuada yayımladı. Millî Mecmua, Hayat, Varlık dergilerinde çıkan şiirlerinde halk şiirimizin öz ve biçim yapısından yararlandı; bunlara batılı, modern bir özellik kazandırdı; sonraları mistik, dinsel duyuşlarla şiirler yazdı. Heceyi ustalıkla kullandı. Sağlam bir teknikle esrarlı iç âlemini, felsefî görüşlerini, etkileyici bir güçle dile getirdi.

Şiirin yanı sıra oyun, fıkra, makale, tarih, eleştiri, biyografi, monografi, öykü türlerinde de eserler verdi. Eserlerinden bazıları:
Necip Fazıl Kısakürek Eserleri
Şiir: Örümcek Ağı, Kaldırımlar, Ben ve Ötesi, Sonsuzluk Kervanı, Çile, Şiirlerim.

Öykü: Birkaç Hikâye, Birkaç Tahlil; Ruh Bur-kuntularından Hikâyeler.

Oyun: Tohum, Bir Adam Yaratmak, Künye, Sabırtaşı, Para, Reis Bey, Ahşap Konak, Yunus Emre, Abdülhamit Han, Kanlı Sarık, Mukaddes Emanet.

Makale ve fıkra: Çerçeve, Büyük Doğu’ya Doğru, Büyük Kapı.

İnceleme-monografi: Namık Kemal.

Anı: Yılanlı Kuyudan, Babıâli.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı