Biyografi

Nedim Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Nedim Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Nedim Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Nedim de, Baki gibi, din dışı, eserler veren ve tasavvuf motiflerini süs olarak bile kullanmamış bir şairdir. Baki gibi onun divanının başında da usülen olsun naat, münacât, tevhid gibi manzumeler bulunmamaktadır. Ahmet Paşa’dan beri gelen, Baki’de daha gelişen murabba denilen nazım şeklini şarkı ya dönüştüren; bunun çok güzel örneklerini vererek edebiyatımıza ve musikimize yerleşmesine ön ayak olan Nedim’dir. Nedim’de ıstırap, elem temalarına da pek az rastlanılır. O hemen bütün şiirlerinde yaşamanın tadını, gülüp eğlenmeyi, zevk etmeyi, aşkı ve zamanındaki İstanbul’un güzelliklerini dile getirmiştir. Özellikle İstanbul konusundaki şiirleri incelik ve güzellikleri bir yana o dönemdeki bu başkentimizin çeşitli renklerini, dekorlarını, manzaralarını, gelenek ve göreneklerini tespit etmesi bakımından bir çeşit belge değeri taşımaktadır.
Divan edebiyatındaki daima soyut kavramlara dayalı kavramlar ve güzellikler, ancak Nedim’den sonra somutlaşmış, böylelikle bu şairimiz şiir anlayışında edebiyatımıza yeni bir zevk ve yeni bir ruh getirmiştir. Daha önceki ve çağ dışı divan şairlerine göre hayli sade ve samimi bir dille eser veren Nedim yine Baki ile başlayan İstanbul Türkçesini de geliştirmiş, inceltmiştir. Divan edebiyatı şairleri içinde halk zevkine en çok yaklaşanlardan biri de yine odur. Bu arada heceyle bir denemesi bile bulunmaktadır. Kendisi nesir alanında herhangi bir eser vermemiş; bazı tarihi kitapların Türkçe’ye çevrilmesinde görev almıştır. Müneccimbaşı Ahmet Efendi’nin Arapça yazılı ünlü tarihin de Sahaifül-Ahbâr adiyle Türkçe’ye çevirmiştir. Şiirlerinin bütünü Divanında toplanmıştır.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı