Biyografi

Nedim Kimdir Hayatı ve Eserleri

Nedim kimdir, eserleri nelerdir. Nedim kısaca hayatı biyografisi ve edebi kişiliği hakkında kısa bilgi.

Nedim (1681 ? – 1730)

İstanbul’da doğdu. Asıl adı Ahmet’tir. Medrese öğrenimini tamamladıktan sonra ilmiye mesleğine girdi, müderris oldu. İstanbul’un çeşitli medreselerinde müderrislik yaparken, Damat Nevşehirli İbrahim Paşanın özel kitaplığının “hâfız-ı kütüp”lük görevini de üzerine aldı. Sadrazam Ali Paşa, Nevşehirli İbrahim Paşa, III. Ahmet tarafından korundu. Lâle Devri’nin saz ve söz âlemlerinde eğlenceli bir yaşam sürdü. Patrona Halil İsyanında canını kurtarmak için damdan dama atlayarak kaçmak isterken damdan düşüp öldü. Mezarı İstanbul’un Çiçekçi semtindedir.

Nedim, aşk, zevk ve neşe şairidir. Klâsik şiirimize yeni bir söyleyiş, yerli ve gerçekçi bir içtenlik, nükteli bir ses ve söz kazandırmıştır. En güçlü şiir ustalığı gazellerinde, şarkılarında, bir de kasidelerinin nesip bölümlerinde görülür. İstanbul Türkçesini, halk deyişlerini şiirlerinde canlı olarak görebiliriz. Klâsik şiirin ortaklaşa kullanılan mazmunlarının dışında, kendine özgü kişisel bir üslûp, yeni bir dil yaratmıştır. Din dışı konuları; aşk, şarap, övgü, zevk, sefa temalarını işler.

Nedim, yaşama iyimser bir gözle bakar, hafif alaycıdır, her zaman hayat ve neşe doludur. Çağdaşlarından itibaren hemen bütün Türk şairleri onun etkisinde kalmışlardır. O, sanatına günlük yaşantılarını, çevresini rahat ve sevimli bir eda ile koyabilen bir şairdir. Bu çevreyi, doğası, bahçeleri, köşkleri, akarsuları, güzelleri, güzellerin giyiniş ve kuşanışları, eğlenceleri ve musikileriyle onun şiirleri yansıtır. Edebiyatımızda “mahallileşme” adı verilen akımın öncüsüdür.

Nedim Eserleri Kitapları

Nedim Divanı, Şehit Ali Paşa’ya İstida (Arapça-Farsça dizelerden oluşan bir eser), Nigarnâme (İzzet Ali Paşanın tezkiresine şaka yollu yazılan cevap).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı