Biyografi

Nefi Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Nefi Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Nefi Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Nef ‘i İran edebiyatını ve şiirini de çok iyi öğrenmiş bir kimseydi. Bunun sonucu olarak Divan şiirine, İran şairlerinin güçlü ahengini geniş ölçüde aktardı. Nitekim kendisinin Türkçe divanı yanında Farsça bir divanı da bulunmaktadır. Gazelleri o kadar güçlü değilse de kasideleri ses bakımından pek görkemli, mübalağa bakımından da İran ölçüsündeydi. En çok bu kasideleri sayesinde ün kazandı. Özellikle de Sultan Dördüncü Murad’a hatta onun atlarına bile kasideler düzenledi. Öte yandan keskin bir hiciv şairi olarak da tanındı. Fakat hemen belirtmek gerekir ki Nef’i’nin hicivleri keskinliğini ve şiddetini ince esprilerden, zeka oluşlarından değil, birtakım basit müstehcen sövmelerden almıştır. Dolayısıyla onun hicivlerinde zekadan fazla ilkel şakalar yer almaktadır ve bunlar sadece hedef edildikleri kişileri değil, okuyanları bile rahatsız etmektedir.
Eski edebiyatta aheng-i taklidi denilen bir usül-yöntem vardı. Buna göre konu olarak alınan şeye manzumenin de ses ve yankıca uydurulması büyük bir başarı sayılmakta idi. İşte Nef’i’nin bütün ustalığı aşağı yukarı bundan ibarettir. Mesela bir savaşı tasvir eden şair öyle kelimeler kullanmalıdır ki bu kelimelerden, çarpışan kılıçların ve kalkanların, sesi duyulmalıdır. Divan edebiyatının başta gelen şairleri arasında adı geçen Nef’i’nin en büyük başarısı bundan ibarettir denilebilir. Eserleri Divan’ı ve hicivlerini içeren Sihâm-ı Kaza’dan ibarettir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı