Bilgi Dünyası

Neon Işık Nedir? Neon Lambalar Nerede Kullanılır, Özellikleri

Neon Işık Nedir? Neon Işıklandırma nasıl yapılır? Neon lambaları nerede kullanılır özellikleri nelerdir?
Neon ışıkların gerisindeki düşünce, ilk olarak 1675’te, Fransız gök bilimci Jean Picard’ın cıvalı barometrede donuk bir parlamayı gözlemlediğinde, şekillenmeye başlamıştır. Tüp çalkalandığında görülen ışığın (barometrik ışık) nedeni o zaman anlaşılamamıştır. Bunun üzerine, araştırılmış ama bir açıklık kazanması için uzun bir süre geçmesi gerekmiştir.
Elektrikle ilgili keşiflerin gelişmesiyle, bilim adamları aydınlatmanın çok çeşitli biçimlerini de geliştirmişlerdir. Fransız mühendis, kimyager ve mucit olan Georges Claude, içinde neon gazının olduğu bir tüpte elektrik akımı ve boşaltımı sağlayarak bir neon lambası yaratan ilk kişidir. Claude tarafından ilk neon lamba, 1909’da, Paris’te halka tanıtılmış ve 1923’te Amerika Birleşik Devletleri’nde satışı yapılmıştır.
Neon ışıkları, çok çeşitli amaçlarla, pek çok alanda, örneğin eğlence yerlerinin ışıklandırılmasında kullanılmaktadır. Kırmızı, neon gazının atmosfer basıncı altında bile ürettiği kendine özgü renktir. Öte yandan, 150’den fazla neon rengi elde etmek mümkündür. Neon lambaları içi boş cam tüplerdir. Tüplere istenen şekil verildikten sonra içindeki hava kısmen alınır. Sonra sıcaklık belli bir dereceye ulaşıncaya kadar yüksek voltajda elektrik kontağı ve belli bir basınca kadar da tekrar hava boşaltımı uygulanır. Argon ya da neon gazının doldurulması ve cıvanın zerk edilmesi de ayrı işlemleri gerektirir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı