Coğrafya

Nepal Hakkında Kısa Bilgi

Resmi adı Nepal Krallığı’dır. Başkenti Katmandu olan ülkenin nüfusu 24 702 119 kişi (2000), yüz ölçümü 140 800 km 2 dir. Yönetim biçimi meşruti krallıktır. Ülkenin para birimi Nepal rupisi, resmi dili Nepali’dir. Halkın %90’ı Hindu, %5’i Budist, % 3’ü Müslüman, % 2’si de diğer dinlere mensuptur.
Nepal, Himalaya Dağları üzerinde yer alır. Komşuları, kuzeyde Çin, güneyde Hindistan’dır. Ülkenin kişi başına düşen ulusal geliri, 203 $’dır. Zorunlu eğitim süresi 5 yıl, insanların ortalama ömrü 54 yıldır.
En büyük kenti, Katmandu, en yüksek dağı Everest’tir (8848 m).
 
Başlıca akarsuları, Ghaghra, Gandak, Sun Kosi ve Kosi Dhar’dır. Nepal’in kuzeyi Himalayalar ile kaplıdır. Orta kesimlerde verimli vadiler bulunur. Güneyi ise düzlüklerle kaplıdır. Kuzeyde serin yazlar ve sert kışlar; güneyde astropikal yazlar ve ılık kışlar egemendir. Büyük bölümü ormanlarla kaplıdır. Verimli vadilerin doğal bitki örtüsü olan çam, meşe, açelya ve manolya ağaçları zamanla yok olmuş ve yerini büyük otlaklara bırakmıştır.
 
Ülkenin doğal kaynakları, kuvars ve kerestedir. Tarım ürünleri, jüt, pirinç ve tahıldır. Endüstri sanayisi, eczacılık ve turizmdir. Başlıca kentleri, Katmandu, Patan ve Bhatgaon’dur.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı