Kitap Özetleri

Nesl-i Ahir Kitap Özeti

 Halit Ziya Uşaklıgil’in romanı (1909) Nesl-i Ahir Kitap Özeti, Nesl-i Ahir Kitap içeriği, konusu.

Başlığı Son Nesil anlamında, bu yedinci ve sonuncu romanını yazar, bir gazetede tefrika halinde bıraktı, kitap olarak bastırmadı.
Dışişleri memurlarından Süleyman Nüzhet, bir anlaşmazlık sonunda Paris’teki görevinden ayrılıp İstanbul’a döner. Ölen karısından kalan tek kızı Azra, İngiliz kolejinin son sınıfındadır. Azra okulu bitirince,’baba kız, Büyükada’da bir ev tutup, şehrin gürültüsünden uzak yaşamaya koyulurlar. Süleyman Nüzhet şimdi kırk beş yaşındadır. Karısının ölümünden sonra bir ara yalı komşusu Suat Hanım’a gönül vermişse de, kızım düşünerek evlenmemiş; şimdi de eniştesinin yeğeni, yirmi iki yaşındaki Server’e gönlünü kaptırmıştır. Server’i çılgınca bir tutkuyla sevdiği halde, yine kızını düşünerek, ona evlenme teklif edemez. Server, ailesinin isteğine boyun eğerek, jurnalci Gıyas ile evlenir. Bu arada, devrimci gençlerden piyanist İrfan ile Azra arasında bir gönül yakınlığı başlamıştır. İrfan, katıldığı bir suikast dolayısıyla intihar edince, mutluluğu yan yolda kırılan Azra ile babası, bu iki aşk kırgını, -Aşk-ı Memnu’daki Nihal ile Adnan Bey gibi- Ada’da baş başa kalırlar.
Bu temel olay çevresinde II. Abdülhamit devri gençliğinin bunalım, davranış ve maceralarının da verildiği roman üzerine geniş bir değerlendirmeyi, ikinci plandaki olay ve kişilerin tanıtılmasını ve romandan karakteristik bölümleri; konu özetini aldığımız şu eserde bulacaksınız
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı