Biyografi

Nikolay İvanoviç Kimdir Kısaca Eserleri, Hayatı

Nikolay İvanoviç Kimdir? Eserleri Nelerdir? Nikolay İvanoviç hakkında kısaca bilgi.

Nikolay İvanoviç Rus Türkoloğu (Kazan 1870- 1933). Çocukluğu Çuvaş Türklerinin arasında geçtiği için bunların dil ve folkloruna ilgi duydu. Moskova’da Lazarev enstitüsünde doğ dilleri öğrenerek (1892), Türkoloji doktoru Unvanını aldı. Sonra da Kazan üniversitesinde profesör oldu.

Başlıca eserleri: Neskolko Slov o Sovremenno Literatüre Kazanskih Tatar (Çağdaş Kazan Tatar Edebiyatına Dair Birkaç Söz) Obsçey Obzor Narodnıh Turkish Govor: Govor Nuhi (Türk Millî Diyalektlerine Genel Bir Bakış: Nuha Ağzı)  İhtisası olan Çuvaş Türkçesi konusunda:  Çuvaş Dilinin Araştırılmasına Ait Gereçler) Bolgari Çuvaşi (Bulgarlar ve Çuvaşlar) Slovar Çuvaşskogo Yazıka (Çuvaş Dilinin Sözlüğü, 17 cilt)

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı