Biyografi

Nikos Kazancakis Kimdir, Hayatı ve Eserleri

KAZANCAKİS Nikos (1885-1957). Yunanlı yazar. Girit’te doğmuştur. Atina Hukuk Fakültesinden mezun olmuş, gittiği Paris’te felsefe ile ilgilenmiş, Balkan Savaşı’na katılmıştır, ikinci Dünya Savaşı sırasında bir parti kurmuş, siyasette başarılı olamayınca Fransa’ya gidip, edebiyat çalışmalarına ağırlık vermiştir.
Kazanacakis  daha çok felsefe ve edebiyat denemeleri yazmış, bu arada da klasik eserleri Yunancaya çevirmiştir. Nietzsche Darwin, Bergson gibi düşünürlerden etkilenmiştir. En ünlü romanı Zorba da yaşama olan bağlılık ve onu arayışın savaşı verilmiştir. Almanya’da Freiburg’da ölmüştür.
Başlıca eserleri: Roman: Toda Raba (1929), Aleksi Zorba (1946), Ya Hürriyet Ya ölüm (1953), Yeniden Çarmıha Gerilen Isa (1954), Allahın Fıkarası (1957) Günaha Son Çağrı (1959), El Greco’ya Mektuplar (1961), Şiir: Yılan ve Zambak (1906), Odysseia (1938), Deneme: Gezerken (1927).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı