Biyografi

Niyazı Akı Kimdir Kısaca Hayatı Eserleri

Türk bilim adamı ve yazarı (Kayalar, Yugoslavya 1913). İstanbul Erkek Öğretmen Okulu’nu bitiren Niyazi Akı (1930), ilkokul öğretmenliği yaparken Ankara Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde yüksek öğrenimini tamamlayarak, öğretmenlik yaptı. İstanbul Edebiyat Fakültesinde doktorasını verdikten (1956) sonra Erzurum Atatürk Üniversitesinde öğretim görevliliğine başlayıp (1961), Yeni Türk Edebiyatı doçenti (1964) ve profesörü (1970) oldu.
Ülkü dergisindeki yazı ve incelemelerinin yanı sıra öyküleri de bulunan Niyazi Akı, özellikle yeni Türk edebiyatı ve Türk tiyatro tarihi üstüne yaptığı araştırma ve incelemeleriyle ün salmıştır.
Başlıca yapıtları: Yakup Kadri Karaosmanoğlu (monografi, 1960), XIX. Yüzyıl Türk Tiyatrosu Tarihi (1963), Çağdaş Türk Tiyatrosuna Toplu Bakış (1968), Hikâyet-i İbdâ-ı Yeniçeriyân/Bâ Bereket-i Pir-i Bektaşiyân/ Şeyh Hacı Bektaş Vel-i Müslüman (inceleme, Thomas Cha-bert’in 1810’da Viyana’da basılan Türkçe dramı, 1969), Yakup Kadri Karaosmanoğlu’nun Hikâyeleri (1985), Türk Tiyatro Edebiyatı Tarihi (1989).
Grolier Ansilopedisi / Cilt 1 Sayfa 209

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı