Biyografi

Niyazi Mısri Kimdir Hayatı ve Eserleri

Niyazi Mısri kimdir. Niyazi Mısri eserleri kitapları nelerdir. Niyazi Mısri kısaca hayatı ve eserleri hakkında bilgi

NİYAZİ-İ MISRÎ (1618 -1693)

Malatya’da doğdu. Asıl adı Mehmet’tir. Tasavvuf kültürünü geliştirmek için doğduğu kentten sonra Diyarbakır, Mardin, Bağdat, Kerbelâ, Mısır şeyhlerinden ders aldı. 1646’da İstanbul’a gitti. Zamanın görüşlerine aykırı düşen sözlerinden dolayı Rodos’a, Limni ’ye sürüldü. İkinci kez sürüldüğü Limni adasında öldü.

Niyazi-i Mısri, özlü bir içtenlikle, tasavvufî şiirler söylemiştir. Aruzla yazdığı şiirlerinde genellikle Fuzûlî ile Nesimi’nin heceyle söylediklerinde ise Yunus Emre’nin etkileri görülür.

Niyazi Mısri Eserleri, Kitapları

Niyazi-i Mısri Divanı, Risale-tü’t Tevhid (düz yazı, Tevhidin Mertebeleri), Şerh-i Esmai’l-Hüsna (düz yazı, tasavvufla ilgili), Es’ile ve Ecvibe-i Mutasavvıf hâne (düz yazı, tasavvuf terimleriyle ilgili), Şerh-i Nutk-ı Yunus Emre (Şathiyye şerhi), Risale-i Eşrât-i Saat (kıyametle ilgili bir eser).

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı