Coğrafya

Norveç Bergen Hakkında Bilgi

Bergen; Norveç’in güneybatı kesiminde kent. Hordaland yönetim bölümünün merkezi olan, Kuzey denizine bağlı bir dar körfez kıyısında yer alan Bergen’in nüfusu 213 350’dir. Önemli bir liman kenti, büyük bir sanayi (makine yapım, dokuma sanayisi, balıkçılık sanayisi, vb.) ve kültür (üniversite, çok sayıda müze, vb.) merkezidir. Besteci Grieg ile kemancı Ole Bull’un doğum yeri olan kent, eski anıtlarıyla ünlüdür: Bergenhus kalesi (1261), St. Mary kilisesi (Xll.yy.), Rosencrantz kulesi(1562) vardır. Kentte bir tane üniversite (1948), çok sayıda müze ve Ulusal Tiyatro (1850) vardır.
1070’te kurulan Bergen, XII. ve XIII. yylarda önemli bir ticaret merkezi ve Norveç’in başkenti oldu. XIV. yy’da Hansa Birliği’ne katılmasıyla ticareti daha da gelişti. İkinci Dünya Savaşı sırasında Almanlar tarafından işgal edilip, Müttefiklerin bombardımanlarından büyük zarar gördü.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı