Kitap Özetleri

Oğuz Atay Korkuyu Beklerken Kitap Özeti

Korkuyu Beklerken Kitap Özeti, Korkuyu Beklerken Kitap içeriği, konusu,, hikayeleri, kısaca hakkında bilgi. 

KORKUYU BEKLERKEN

Oğuz Atay’ın hikâye kitabı (1975)
Yedi hikâye. Beyaz Mantolu Adam’da bir dilenci, toplayabildiği parayla beyaz, eski bir kadın mantosu almıştır, kim olduğu, neden böyle yaptığı bilinemeden denize açılır, boğulur gider.
Unutulan ‘da tavan arasında eski eşyalar, döküntüler arasında anılarını yaşayan genç bir kadın, orada eski sevgilisinin ölüsünü bulur. Adam, şakağına kurşun sıkarak öldürmüştür kendini. Kadının gördüğü, bir hayalde yaşamadır.
Korkuyu Beklerken ‘de gizli bir mezhepten, bilmediği bir dilde bir emir bulması üzerine evine kapanan bir adamın saçma korkulan ve kendini açlığa mahkûm etmesi anlatılıyor. Adam lise mezunudur ve bankadan da ikramiye çıkmıştır kendisine. Olaya yandaki inşaat dolayısıyla evin yıkılışı da eklenir. Bir Mektup bir şizofrenin hezeyanlarını yansıtıyor; Ne Evet Ne Hayır da bir aşk kırgınının, yirmi-dört yaşında manyak bir gencin ilginç mektubudur.
Kitabın güzel bir hikâyesi Tahta At bir milletvekili oğlu olan, yirmiyedi yaşında Tuğrul Tuzcuoğlu’nun sarhoşluk yaşantılarını aktarıyor. Babama Mektup hikâyesinde, iki yıl önce ölmüş babasına yazdığı mektupta bir genç, karşılaştırmalar yaparak kendi kötümserliğinin çözümüne varmaya çalışıyor.
 
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı