Biyografi

Oktay Akbal Hakkında Kısa Bilgi

Oktay Akbal Hayatı (1923- )

İstanbul’da doğdu. İstiklâl Lisesini bitirdi. Bir süre istanbul Üniversitesi Hukuk ve Edebiyat Fakültelerinde okudu. Millî Eğitim Bakanlığı Tercüme Bürosunda çalıştı. Çeşitli gazetelerde sanat, edebiyat, kitap tanıtma yazıları yayımladı. Gazetelerde köşe yazarlığı yaptı.

Oktay Akbal eserlerinde, gelenek ve göreneklerin katı kuralları arasına sıkışmış kişilerin sıkıntılarını dile getirir. Düş kurmalar, iç diyaloglar ve çağrışımlarla zenginleştirdiği işlek bir dili vardır. Devinimli, kısa cümlelere dayalı bir anlatım yolu izler.

Oktay Akbal Eserleri, Kitapları

Öykü: Önce Ekmekler Bozuldu, Aşksız İnsanlar, Bizans Definesi, Bulutun Rengi, Berber Aynası, Yalnızlık Bana Yasak, Tarzan Öldü, İstinye Suları, Karşı Kıyılar, Lunapark, Ey Gece Kapını Üstüme Kapat.

Roman: Garipler Sokağı, Suçumuz İnsan Olmak, İnsan Bir Ormandır, Yeşil Ev (çocuk romanı), Atatürk Bir Gün Gelecek (çocuk romanı), Düş Ekmeği, Akşam Kuşları.

Anı-günce: Şair Dostlarım, Günlerde, Anılarda Görmek, Yeryüzü Korkusu, Geçmişin Kuşları.

Deneme-söyleşi. Dost Kitaplar, Konumuz Edebiyat, Yazmak Yaşamak, Ölümsüz Oyun, Atatürk Yaşadı mı, Hiroşimalar Olmasın, Zaman Sensin, İlkyaz Devrimi, Temmuz Serçesi, Gençler Bize Bakıyor, Yaşamı Yeniden Kurmak, Atatürkçülük Savaşı, Atatürk Bir Gün Gelecek, Önce Şiir Vardı, Dünyaya Açılmak, Vatan Mahzun Ben Mahzun, Yaşayıp Görmek, Geçmişin İçinden, Susmak mı Konuşmak mı?, Tarih En Büyük Yargıç, Bir de Simit Ağacı Olsaydı, Anı Değil Yaşam.
Asım Bezirci’nin Oktay Akbal adlı bir incelemesi vardır.
 
 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı