Biyografi

Oktay Aslanapa Kimdir, Hayatı, Kitapları

Oktay Aslanapa Kimdir? Oktay Aslanapa hayatı ve kitapları.
Oktay Aslanapa, Türk sanat tarihçisi (Kütahya 1915. 2013 Kayışdağ)
Bursa lisesini (1934), İstanbul üniversitesi Edebiyat fakültesi ve Yüksek öğretmen okulunun Sanat Tarihi bölümünü bitirdi (1938). Almanya ve Avusturya’da Türk sanatı üzerine doktora yaptı. Profesör oldu (1960).
Eserleri: Osmanlı Devrinde Kütahya Çinileri (İstanbul, 1949); Edirne’de Osmanlı Devri Abideleri (İstanbul, 1949); Karaman Devri Sanatı (Diez ve Koman ile birlikte, İstanbul, 1950); Türk Sanatı (Diez ile birlikte. İstanbul, 1955); Türk ve İslâm Sanatı (lise son sınıf ders kitabı, İstanbul 1959); Turktsh Arts Seljııks and Otoman Carpets, Tiles and Minı’atııre Paintings (Türk Sanatları Selçuklu ve Osmanlı Halıları, Çinileri, Minyatür Resimleri) [İstanbul, 1961); Türk Sanatı Selçuk ve Osmanlı Halıları Çini ve Minyatür Sanatı (İstanbul, 1962); Anadolu’da Türk Çini ve Keramik Sanatı (İstanbul, 1965); Turktsche Fiiesen und Keramik in Anatolien (Anadolu’da Türk Çini ve Keramik Sanatı) [İstanbul, 1965]. Ayrıca Türkçe ve çeşitli yabancı dillerde yayımlanan dergilerde incelemeleri vardır. 

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı