Nedir

Olağanüstü Hal Nedir, Nasıl İlan Edilir, Kim Karar Verir

Olağanüstü Hal Nedir, Hangi Durumlarda İlan Edilir, Kim Karar Verir?
Olağanüstü hal, hükümetin anayasa ile belirlenmiş özel bazı durumlar karşısında ilan ettiği yönetim şeklidir. Anayasaya göre olağanüstü hal ilan edilmesi iki durumda gerçekleşebilir:
1- doğal afet ya da ağır ekonomik bunalım hâli
2- şiddet olaylarının yaygınlaşması ve kamu düzeninin ciddî şekilde bozulması hâli
Bu iki durumda da cumhurbaşkanının başkanlığında toplanan Bakanlar Kurulu, yurdun bir ya da
birden çok bölgesinde ya da bütününde, süresi 6 ayı geçmemek üzere, olağanüstü hal ilan edebilir. Bu karar, TBMM’nin onayına sunulur ve onaylanırsa Resmi Gazete’de yayınlanır. Olağanüstü hal uygulamasında yetki eğer tek bir ilde ilan edildiyse valiye, bir bölgede ilan edildiyse bölge valisine, tüm yurtta ilan edildiyse, başbakana bağlı bölge valilerine aittir. Olağanüstü hal uygulamasında, sivil makamlar görevlerini sürdürürler. Olağanüstü halin kaldırılmasına ya da yeniden uzatılmasına TBMM karar verir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı