Bilgi Dünyası

Olimpiyat Oyunları Nedir Kısaca

Olimpiyat Oyunları, dört yılda bir düzenlenir ve çeşitli spor dallarından oluşur. 1983’ten beri atletizm dünya şampiyonaları düzenlenmektedir; ancak birçok atlet için olimpiyatlarda altın madalya kazanmak, en büyük rüyadır. Yüzücüler, kürekçiler, jimnastikçiler ve halterciler dahil birçok sporcu da olimpiyatlarda yarışmayı, başarılarının en yüksek noktası olarak görürler.
Yaz Oyunları arasında, yıl ortasında ayrıca düzenlenen Kış Olimpiyatları buz pateni, kayak ve kızak yarışlarını içerir. Özürlü yarışmacılar için Paralimpikler yaz oyunlarından kısa bir süre sonra düzenlenir. Yarışmalar tekerlekli sandalye yarışı, tenis, yüzme ve okçuluktan oluşur.
İlk Olimpiyat Oyunları MÖ 776 ile MS 393 arasında eski Yunan şehri Olimpiya’da düzenlendi. Bir ayaklı yarıştan başlayarak atma ve atlama müsabakalarını, boks ve güreşi içerecek kadar büyüdüler. Modern Olimpiyatlar, Fransız bir aristokrat olan Baron Pierre de Coubertin tarafından kuruldu. İlk modern Oyunlar, 1896’da Atina’da düzenlendi. Günümüzde, Oyunlara ev sahipliği yapacak şehir Olimpiyat Komitesi tarafından belirlenmektedir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı