Biyografi

Ömer Seyfettin Edebi Kişiliği Kısaca Özet

Ömer Seyfettin  Edebi Kişiliği Kısa (Kısaca Özet) Ömer Seyfettin Edebi kişiliği, üslup özellikleri ve eserlerinin konusu hakkında kısa özet bilgi
Başlangıçta bazı manzumeler de kaleme alan Ömer Seyfettin kısa zamanda asıl kişiliğini bularak hikayeye yöneldi. İlk yazılan Genç Kalemler de çıktı. Bu dergide hem dilimizin sadeleşmesini savunuyor, hem de savunduğu tezin doğrultusunda duru ve sade bir anlatımla hikayeler yayımlıyordu. Kısa zamanda hikaye türüne yepyeni bir hava getirdi.
Üslubu son derece rahattı. Tasvire, özentiye kaçmadan, tahlillere yönelmeden hemen bütünüyle olayların kendisine konu edinen hikayeleri kaynaklarını çoğunlukla gündelik basit olaylardan alıyordu. Çocukluk anıları ile Makedonya’daki ilk gençlik anıları da eserlerine geniş ölçüde malzeme teşkil etti. Öte yandan Ziya Gökalp’in telkin ve tavsiyesi üzerine Osmanlı tarihinin bazı destansı olaylarını da geniş ölçüde konu edindi.
Birinci Dünya Savaşı’nın zor günlerini yaşayan millete moral vermek amacını da bu hususta büyük rolü vardı. Eski Kahramanlar genel adı altında yayımladığı bu hikayeler çok sevildi ve büyük ilgi gördü. Disiplin altına girmeyen, alabildiğine özgür bir karakterin temsilcisi olan Ömer Seyfettin, halk fıkra ve geleneklerinden yararlanarak ve buna kendi zekasını, yaratıcılık gücünü katarak eserlerinde mizaha da oldukça geniş yer ayırdı. Tek kusuru, geçimini sağlamak için fazla yazmak zorunda bulunuşu yüzünden, zaman zaman çala kalem ve baştan savma hikayeler de yazması ve bazı yazdıklarını, gereksiz yere şişirmesidir. Çok genç yaşta öldüğü için hikayelerini kendisi derleyememiş, onun adından yararlanıp kitaplarını basan bazı yayınevleri de, bunları derleyip kitap haline getirirken gazete ve dergilerde nelerini buldularsa hiç ayıklamadan hepsini almışlardır.
Sonuç olarak; belki kendisinin ebediyen gazete ve dergi sahifelerinde bırakacağı birçok kalitesiz ürünleri de en seçkin emekleri araşma katılmıştır. Ömer Seyfettin’in bir iki roman denemesi de bulunmaktadır; ancak bunlar onun edebi kişiliğine katkıda bulunacak güçte değildir.

Daha Fazla Göster

ebilge

1983 Elazığ doğumluyum. Gazi Üniversitesi, Türk Halkbilimi ( 2008) mezunuyum. Kültürel Bellek sitesinin kurucusu, aynı zamanda tek içerik üreticisiyim. 2010 yılında yayın hayatına başlayan Web sitesinin öncelikli amacı; Kültürümüzün korunması, yaşatılması ve gelecek kuşaklara aktarılmasıdır. İletişim kurmak isterseniz,serkan.gakko@gmail.com adresine eposta gönderebilirsiniz. Size en kısa sürede geri dönüş sağlamaya çalışacağım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kapalı